Wybierz się w podróż po ulicach i uliczkach Warszawy, odkryj jej tajemnice, weź pod lupę otoczenie i obal mity!
Na Muranowie straszy, Ursynów to wielka sypialnia Warszawy, a Wola to emeryckie zagłębie. Warszawa jest najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce, w powstaniu 1944 r. nie walczyli nie-Polacy, a nazwa miasta upamiętnia zakochanych w sobie rybaka i syrenę. Zygmunt III Waza przeniósł do Warszawy stolicę Polski, połowa ziemi w mieście to działki rolne, a według sondaży z 2021 r. 50% społeczności stolicy popiera zwężanie ulic. Serio?
Zapraszamy do udziału w rekrutacyjnym konkursie historyczno-wosowym w formie gry terenowej. Będziecie pracować w grupach, których skład poznacie w dniu konkursu. W towarzystwie Duszka/Duszki (starszego kolegi i koleżanki z Bednarskiej, osoby, która już się u nas uczy) wyruszycie w trasę i wykonacie zadania. Będą związane z fackcheckingiem, (dez)informacją i mitami nt. wybranych aspektów polskiej historii, polityki i społeczeństwa. Część będzie oparta na wiedzy ogólnej, którą powinno się wynieść ze szkoły podstawowej. Zadania będą mieć formę badań terenowych, rozmów z ludźmi, pracy grupowej itp.
Po grze przyjedziecie do szkoły, gdzie indywidualnie będziecie rozmawiać z Duchołapami – komisją złożoną z osób ze stanu nauczycielskiego, uczniowskiego i absolwenckiego.
Jak się przygotować?
Nie wertuj podręczników, nie ucz się po nocach. Nie sprawdzaj informacji podanych w opisie tego konkursu, bo na pewno się nie pojawią w zadaniach. Nie trać więc czasu.
Możesz za to sprawdzić, jak należy weryfikować informacje oraz jakich narzędzi można używać w zależności od sytuacji, w której jesteśmy.
Przyjdź ze świeżą głową i pozytywnym nastawieniem.
Weź notatnik i długopis.
Konkurs odbędzie się w sobotę 23 marca. Szczegółowe informacje zostaną przesłane osobom zapisanym na konkurs po zakończeniu zapisów.
Kontakt: koordynatorka konkursu Maria Weronika Kmoch, mwkmoch@bednarska.edu.pl
Główną nagrodą w konkursie jest przyznanie bonusu rekrutacyjnego w wysokości 12.5 pkt. procentowego do obu egzaminów pisemnych, typ A i typ B.
Szefostwo konkursu może również przyznać wyróżnienia w postaci dodatkowego bonusu w wysokości 12.5 pkt. procentowego do wyniku z egzaminu typu A.