Część pisemna
Wszystkie osoby kandydackie przystępują do egzaminów pisemnych w weekend 26-27 marca 2022 w godz. 10:00-12:00 na Uniwersytecie SWPS przy ul. Chodakowskiej 19/31. W sobotę piszą matematykę, a w niedzielę język polski. Oba egzaminy trwają maksymalnie 120 min. Należy przynieść ze sobą:
– legitymację szkolną
– własny czarny lub ciemnoniebieski długopis.
Zakres materiału do egzaminu z matematyki
Część ustna
Rozmowa z komisją trwa ok. 30min i jeśli będzie zdalna (tak jak w latach 2020 i 2021), odbędzie się ona przy użyciu komunikatora Google Meet. Zaproszenie na nią zostanie wysyłane na emaliowy adres rekrutacyjny, wygenerowany dla każdej osoby kandydackiej indywidualnie.
Ostateczna decyzja o formie części ustnej (w szkole czy zdalnie) zostanie podjęta w marcu, po zamknięciu rejestracji kandydackiej.
W trakcie rozmowy osoba kandydacka:
– prezentuje się komisji od najlepszej strony, opowiadając o swoich pasjach, osiągnięciach, marzeniach, spostrzeżeniach…
– rozmawia z komisją o lekturze i ma gotowość do wyrażania własnych opinii na jej temat oraz do mierzenia się z opiniami komisji
Wiemy, że rozmowa z komisją może wydawać Ci się czymś stresującym, ale spokojnie, nie oczekuj typowo szkolnego pytania przy tablicy. Chcemy z Tobą porozmawiać i lepiej Cię poznać, nie oczekujemy wyuczonych formułek ani prezentacji treści jakiegoś podręcznika. Wiedza z różnych szkolnych dziedzin nie jest w tym przypadku bardzo ważna, oczywiście wykazanie się nią na pewno nie zaszkodzi. Jeżeli chcesz, w czasie rozmowy możesz pokazać dodatkowe materiały związane z wybranymi tematami, na przykład zdjęcia, filmiki, rysunki, krótką prezentację… pamiętaj jednak, że to spotkanie ma być głównie swobodną rozmową, a nie wydarzeniem z dużą dawką formalności.
Informacje ogólne o egzaminie ustnym
Żeby wziąć udział w części ustnej, musisz wcześniej przeczytać:
ALBO LEKTURĘ NR 1 – powieść Doroty Kotas „Cukry”
ALBO LEKTURĘ NR 2 – wszystkie teksty w załączniku
Lista tekstów w zestawie LEKTURA NR 2:
- Irit Amiel „Kartka z kalendarza” z tomu „Osmaleni” tej samej autorki
- Ida Fink „Zabawa w klucz” z tomu „Opływający ogród. Opowiadania zebrane.” tej samej autorki
- Stefania Grodzieńska „O bezsilności” z tomu „Spotkanie ze mną” tej samej autorki
- Tove Jansson „Listy” z tomu „Podróż z małym bagażem. Opowiadania.” tej samej autorki
- Krzysztof Kąkolewski „Jak pan żyje” (reportaż) z tomu II „Antologii polskiego reportażu”
- Bruno Szulc „Nemrod”, z tomu „Sklepy cynamonowe” tego samego autora